:: دوره 5، شماره 2 - ( 4-1395 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 110-121 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ریسک فاکتورهای اختلالات اسکلتی- عضلانی و ارتباط آن با میزان بار کاری در کارمندان مرکز 118مخابرات شهرستان سنندج
چیمن سعیدی* ، سامان دستاران، سعید موسوی
1- دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (2886 مشاهده)

مقدمه: حفظ سلامت کارکنان در محیط‌های کاری از وظایف مدیران بوده و توجه به عوامل تهدید کننده آن حایز اهمیت است. این مطالعه با هدف ارزیابی شیوع ریسک فاکتورهای اختلالات اسکلتی -عضلانی و ارتباط آن با میزان بار کاری در کارکنان مرکز 118 مخابرات شهرستان سنندج انجام شد.

روش‌ها: این مطالعه مقطعی، توصیفی– تحلیلی به صورت سرشماری در کارمندان مرکز 118 مخابرات شهرستان سنندج انجام گرفت. برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به شیوع اختلالات اسکلتی-عضلانی و وضعیت بار کاری به ترتیب از پرسشنامه‌های استاندارد نوردیک و NASA-TLX و همچنین برای ارزیابی ریسک فاکتور‌های ارگونومیکی ایستگاه‌های کاری از روش ارزیابی سریع تنش اداری (ROSA) استفاده شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری  SPSSنسخه 16 صورت پذیرفت.

نتا‌یج: نتایج بیانگر بالا بودن میانگین بار کاری و شیوع اختلالات اسکلتی -عضلانی به ویژه در ناحیه گردن و قسمت تحتانی کمر بود. ارتباط معنی‌داری بین متغیرهای جنسیت، شاخص توده بدنی، شیفت کاری، سابقه کار، سطح ریسک بار کاری و امتیاز نهایی  ROSAبا اکثر اختلالات اسکلتی- عضلانی یافت شد. همچنین بین شاخص توده بدنی و سابقه کار با نمره بار کاری ارتباط معنی‌داری به دست آمد.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نامناسب بودن ایستگاه‌های کاری و به تبع آن بالا بودن شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی، بهبود ایستگاه‌های کاری باید در اولویت برنامه­های مدیران قرار گیرد. همچنین به کارگیری استراتژی‌های مداخله‌ای جهت کاهش ابعاد بار کاری که با اختلالات اسکلتی- عضلانی ارتباط دارد، ضروری می‌باشد.

واژه‌های کلیدی: بار کاری، اختلالات اسکلتی-عضلانی، NASA TLX، روش ارزیابی سریع تنش اداری (ROSA)
متن کامل [PDF 621 kb]   (1931 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( 4-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها