:: دوره 6، شماره 3 - ( 8-1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 191-205 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزش‌های اجتماعی در اولویت‌گذاری سلامت: تحلیل اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران
حکیمه مصطفوی، محمد عرب، آرش رشیدیان*
3- مدیر اطلاعات، شواهد و پژوهش، دفتر مدیترانه شرقی، سازمان جهانی بهداشت، قاهره، مصر
چکیده:   (1091 مشاهده)
مقدمه: نظام سلامت به عنوان جزئی از نظام گسترده اجتماعی ملزم به در نظر گرفتن ارزش‌های اجتماعی در تصمیمات اولویت‌گذاری سلامت می‌باشد. این مطالعه با هدف شناسایی ارزش‌های اجتماعی مورد توجه در اسناد بالادستی مرتبط با سلامت انجام شد.
روش‌ها: در این مطالعه کیفی از چارچوب Clark-Weale برای شناسایی ارزش‌ها استفاده شد. شناسایی اسناد کلیدی مرتبط با حوزه سلامت (11 سند) به طور هدفمند انجام شد. اسناد شامل قانون اساسی، برنامه‌های پنج ساله توسعه، قانون بیمه همگانی، برنامه پزشک خانواده شهری، نقشه تحول نظام سلامت جمهوری اسلامی، قانون تشکیل وزارت بهداشت و قانون تشکیلات و ساختار وزارت بهداشت بود. با استفاده از تحلیل محتوایی اقدام به تحلیل هر یک از ارزش‌ها گردید.
نتا‌یج: رویکرد متفاوتی در توجه به ارزش‌های اجتماعی وجود داشته است. در برخی از اسناد صراحتاً به بیان ارزش‌های اجتماعی و لزوم توجه به آن‌ها پرداخته شده است. در حالی که در برخی دیگر تلویحاً به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است. نقشه تحول سلامت جامع‌ترین سند از نظر توجه به ارزش‌ها بود و ارزش عدالت پرتکرارترین ارزش در اسناد بود. اثربخشی بالینی در هیچ یک از اسناد، مورد توجه قرار نگرفته بود.
بحث و نتیجه‌گیری: اگرچه به مرور زمان، اهمیت ارزش‌های اجتماعی در اسناد بالادستی افزایش یافته است ولی رویه یکسانی در آن‌ها وجود ندارد و در هریک بر ارزش‌های متفاوتی تأکید شده است. به نظر می‌رسد استفاده از اسناد بالادستی به عنوان یک راهنمای عملی در حصول اهداف نظام سلامت تأثیر‌گذار باشد.
واژه‌های کلیدی: ارزش‌های اجتماعی، نظام سلامت، اسناد بالادستی، اولویت‌گذاری، چارچوب Clark-Weale
متن کامل [PDF 1073 kb]   (1367 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها