:: دوره 6، شماره 4 - ( 9-1396 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 314-322 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان اضطراب، افسردگی، سلامت عمومی و کیفیت زندگی در والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم
مهین اسلامی شهربابکی، شهرزاد مظهری، علی‌اکبر حق‌دوست، زینب زمانی*
4- دانشجوی پزشکی، مرکز تحقیقات اعصاب بالینی، دانشکده پزشکی افضلی پور، دانشگاه علوم پزشکی کرمان‌، کرمان، ایران
چکیده:   (1546 مشاهده)
مقدمه: با توجه به این‌که والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم بیشتر از والدین کودکان مبتلا به دیگر اختلالات تکاملی و کودکان با رشد معمولی مستعد ابتلا به اختلالات روان‌پزشکی هستند، این مطالعه با هدف بررسی اضطراب، افسردگی، سلامت عمومی و کیفیت زندگی در والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم در مقایسه با گروه کنترل انجام شد.

 
روش‌ها: این مطالعه از نوع مقطعی، توصیفی-تحلیلی بود و جمعیت هدف، والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم مراجعه کننده به روان‌پزشک کودک و نوجوان کلینیک بعثت و یکی از مراکز توان‌بخشی شهر کرمان بودند که توسط روان‌پزشک کودک و نوجوان بر اساس معیارهای DSM-IV-TR تشخیص اوتیسم کودک مسجل شده بود. گروه کنترل از میان والدین کودکان بالای دو سال مبتلا به بیماری جسمی، انتخاب شدند. در مطالعه انجام شده 66 نفر در گروه مداخله و 66 نفر در گروه کنترل شرکت کردند که در هر گروه 33 نفر مرد و 33 نفر زن بودند. پرسشنامه‌های افسردگی همیلتون، اضطراب همیلتون، سلامت عمومی GHQ-28 و کیفیت زندگی WHOQOL-BREIF برای دو گروه تکمیل شد. داده‌ها با آزمون t-test مورد آنالیز آماری قرار گرفت.
نتا‌یج: بین میانگین نمرات اضطراب، افسردگی و کیفیت زندگی دو گروه تفاوت معنی‌داری مشاهده شد (001/0‌P‌<)؛ اما بین میانگین نمره سلامت عمومی دو گروه تفاوت معنی‌دار نبود.

 
بحث و نتیجه‌گیری: والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم بیشتر مستعد ابتلا به اضطراب و افسردگی هستند و از سطح پایین‌تر کیفیت زندگی برخوردارند.
واژه‌های کلیدی: اوتیسم‌، اضطراب، افسردگی، سلامت عمومی، کیفیت زندگی، والدین
متن کامل [PDF 655 kb]   (521 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( 9-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها